x


Valg

Folketingsvalg 18. juni 2015.
Eu-Valg 2014.
Kommunalvalg 19. november 2013.
Folketingsvalg 15. september 2011.
Kommunalvalg 17. november 2009.
EU-Valg 2009.
Folketingsvalg 2007
Folketingsvalg 2005.

Folkeafstemning om selvstændighed 2005.
Kommunevalg 2005


Forsiden

Folkeafstemning 3. december 2015.

Afskaffelse af retsforbeholdet.Danmark71,9  Fanø

77,9

 Stemmer

%

  Stemmer

%

Ja1.377.53846,9  92547,8
Nej1.556.58253,1  1.01252,2
Blanke/ugyldige54.0131,3  331,3
Sofavælgere1.166.69628,1  55822,1
Stemmeberettigede4.154.829   2.528 



Folketingsvalg 18. juni 2015.

StemmeprocentDanmark

85,8

Man- 

Fanø

88,5

PartierStemmer

%

dater Stemmer

%

Socialdemokratiet925.59926,347+360826,7
Radikale Venstre160.6994,68-9713,1
Konservative folkeparti118.0103,46-2773,4
Socialistisk Folkeparti148.0654,27-91165,1
Liberal Alliance264.5207,513+41396,1
Kristendemokraterne29.1360,80070,3
Dansk Folkeparti741.56821,137+1544719,7
Venstre684.52019,534-1342518,7
Enhedslisten273.9337,814+223010,1
Alternativet168.6284,89+91235,4
       
Blanke, ugyldige og andre40.0681,0  301,3
Sofavælgere590.60514,2  26210,3
Afgivne stemmer  ialt3.556.545   2.273 
Stemmeberettigede4.145.321   2.535 



EU-valg 2014.

Eu-valgDanmark

54,9

Man- Fanø

60,8

PartierStemmer

%

dater Stemmer

%

Socialdemokratiet435.24519,13 22917,2
Radikale Venstre148.9496,51 866,5
Konservative folkeparti208.2629,21 604,5
Socialistisk Folkeparti249.30510,91 19814,9
Liberal Alliance65.4802,9  211,6
Folkebevægelsen mod EU183.7248,11 14310,8
Dansk Folkeparti605.88926,74 33625,3
Venstre379.84016,72 25719,3
Blanke, ugyldige og andre    482,1
Sofavælgere1.868.31945,1  89039,2
Afgivne stemmer  ialt2.273.01854,9  1.37860,8
Stemmeberettigede4.141.329   2.268 


Folkeafstemning 2014.

Afstemning om patentdomstol.Danmark   Fanø

60,2

 Stemmer

%

  Stemmer

%

For 62,5  81462,8
Imod 37,5  48137,1
Blanke/ugyldige    642,8
Sofavælgere    90039,8
Stemmeberettigede    2.259 




Kommunalvalg 19. november 2013.

Fanø2.655

85,4

 
På ValgStemmer

%

Valgte

+/-

Socialdemokratiet26211,61-81
Konservative33714,9226
Vadehavslisten1225,4-122
SF25111,11-40
Liberal Alliance251,1-25
Fanø Lokalliste33314,71333
Miljølisten26311,6273
Dansk Folkeparti994,4-99
Venstre54724,14-169
Blanke, ugyldige291,3 -7
Stemmer  ialt2.268100,011 
Sofavælgere38714,6  




Folketingsvalg 15. september 2011.

FolketingsvalgDanmark

87,7

Man- Fanø

91,1

PartiStemmer

%

dater+ / -Stemmer

%

Socialdemokratiet881.53424,944-146320,7
Radikale Venstre336.1499,517+81928,6
Konservative folkeparti174.5634,98-10944,2
Socialistisk Folkeparti326.1189,216-724010,7
Kristendemokraterne28.1570,8  80,4
Dansk Folkeparti436.33512,322-329313,1
Venstre948.29126,747+166429,7
Liberal Alliance176.4735,09+41094,9
Enhedslisten236.9826,712+81727,7
Andre1.8320,1  30,1
Blanke, ugyldige og andre32.6870,9  230,9
Sofavælgere503.39712,3  2259,1
Afgivne stemmer  ialt3.579.121   2.238 



Kommunalvalg 17. november 2009.

Fanø 

81,1

 
På ValgStemmer

%

Valgte

+/-

Socialdemokratiet34316,52+1
Radikale1296,20-
Konservative31114,92-1
SF29114,01+1
Fanø Borgerliste773,70-
Miljølisten1909,11-2
Venstre71634,25+3
Blanke, ugyldige361,7  
Stemmer  ialt2.093   
Sofavælgere48718,9  

Esbjerg: 1 valgt = 1758 stemmer.
Fanø: 1 valgt = 189 stemmer.


EU-valg og grundlovsændring 7. juni 2009.

Eu-valgDanmark

59,5

Man- Fanø

66,3

PartierStemmer

%

dater Stemmer

%

Socialdemokratiet503.98212,44 27110,8
Radikale Venstre100.0112,5  773,1
Konservative folkeparti297.0337,31 1325,3
Socialistisk Folkeparti371.1979,12 34113,6
Liberal Alliance13.8960,3  40,2
JuniBevægelsen55.3951,4  532,1
Folkebevægelsen mod EU168.0354,11 1746,9
Dansk Folkeparti357.7768,82 2329,2
Venstre473.93411,73 31512,5
Blanke, ugyldige og andre73.2231,8  662,6
Sofavælgere1.642.38040,5  84733,7
Afgivne stemmer  ialt2.414.482   1.63666,3
Stemmeberettigede4.056.862   2.512 

 

Afstemning om ligeberettigelse i kongehusetDanmark   Fanø

65,6

 Stemmer

%

  Stemmer

%

For1.847.54044,9  1.16746,8
Imod315.5547,7  25210,1
Blanke/ugyldige218.9735,3  2178,7
Sofavælgere1.732.32842,1  85834,4
Stemmeberettigede4.114.395   2.494 

Folketingsvalg 13-11-07.

FolketingsvalgDanmark Man- Fanø

 

PartiStemmer

%

dater+ / -Stemmer

%

Socialdemokratiet881.03725,545-  251523,3
Radikale Venstre177.1615,19- 8924,2
Konservative folkeparti359.97510,418 1848,3
Socialistisk Folkeparti450.97513,023+ 1237617,0
Kristendemokraterne30.0130,9  130,6
Dansk Folkeparti479.53213,925+ 131114,0
Venstre908.47226,246- 661928,0
Ny Alliance97.2952,85+ 5582,6
Enhedslisten74.9822,24- 1462,1
Blanke, ugyldige og andre    22 
Sofavælgere    231 
Grønland  2   
Færøerne  2   
Afgivne stemmer  ialt3.459.414

86,6

  2.236

90,8


 

Folketingsvalg 8. februar 2005

FolketingsvalgDanmark

84,5

Man- Fanø

87,4

PartiStemmer

%

dater+ / -Stemmer

%

Socialdemokratiet867.35025,847-548122,6
Radikale Venstre308.2129,21781828,6
Konservative folkeparti344.88610,31821888,8
Centrum Demokraterne33.8801,000140,7
Socialistisk Folkeparti201.0476,011-11949,1
Kristendemokraterne58.0711,70-4301,4
Minoritetspartiet8.8500,30060,3
Dansk Folkeparti444.94813,324227112,7
Venstre974.63729,052-463930,1
Enhedslisten114.1233,4621004,7
Blanke, ugyldige og andre26.545   21 
Sofavælgere622.826   306 
Grønland  2   
Færøerne  2   
Afgivne stemmer  ialt3.383.469100179 2.126100

 

 

Kommunevalg  November 2005.

Fanø 

80,2

Vælgere  2.492
På ValgStemmer

%

Valgte

+/-

Fanø Listen26313,21 
Konservative42321,23 
Miljølisten53226,63 
Socialdemokratiet på Fanø28014.01 
Venstre35517,82 
Ø-Gruppen1467,31 
Blanke, ugyldige11   
Stemmer  ialt1.999100  
Sofavælgere48219,3  

 

 

Folkeafstemning om selvstændighed d. 28-04-05.

ValgStemmer%
For selvstændighed1.40565,3
For Esbjerg74734,7
Ugyldig eller blank.29 
For sofa322 
Antal vælgere der valgte.2.18187,1
Antal vælgere.2.503 

  Forsiden